Wizyta w Planetarium Śląskim w Chorzowie 2017
Szczegóły- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 20 październik 2017 11:35
- Lucjan Lukaszczyk
- Odsłony: 783
We wtorek, 17 października uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w seansie „A jednak się kręci” w Planetarium Śląskim. Prowadzący pokaz w ciekawy sposób przedstawił ruch obrotowy i ruch obiegowy Ziemi oraz jakie wynikają z tego konsekwencje dla nas.
Prelekcja opatrzona była ciekawymi slajdami, na których można było zobaczyć odległe obiekty kosmiczne. Dodatkowo pan prowadzący opowiadał o wyobrażeniach starożytnych dotyczących układu gwiazd i „umieszczeniu” na nieboskłonie postaci z mitów. Ludzie żyjący w Starożytności to mieli wyobraźnię!
W pobliżu Planetarium Śląskiego znajduje się także stacja klimatologiczna, która od początku lat 60-tych XX wieku prowadzi regularne pomiary i obserwacje stanu pogody w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Zlokalizowana jest na wysokości 320 m n.p.m. – niemal na samym szczycie Wzgórza Chorzowskiego, w punkcie górującym nad otoczeniem parku. Będąc w niej uczniowie mieli okazję posłuchać ciekawostek o samych pomiarach oraz mogli zerknąć na specjalistyczne urządzenia pracujące w stacji.







