XI Wiosenne Spotkanie z Folklorem 2015

Szczegóły

 „Nic nas tak nie cieszy,

 nic nas tak nie cieszy

 jak dzisiejsze spotkanie.
My po śląsku śpiywomy,

my po śląsku godomy.
O downych zwyczajach,

 o downych uciechach

dziś se tu wspominomy”

xi spotkanie z folklorem 2015 2 20150531 1788384200taka krótka piosenka, wspólnie wykonywana, towarzyszyła uczestnikom XI Wiosennego Spotkania z Folklorem, które odbyło się 28 maja.  Jej treść w pełni oddaje sens i cel zorganizowanej w Szkole Podstawowej w Pielgrzymowicach imprezy, która tym razem wpisała się w cykl spotkań w powiecie pszczyńskim organizowanych w ramach Roku Karola Miarki. Tradycyjnie spotkanie to miało charakter konkursu gwarowego, w którym uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: godka i pieśniczka. Jury w składzie: Małgorzata Lucjan, Marta Twardzik i Grzegorz Pakura przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii „godka”:
I miejsce: Aleksandra Spyra – ZSP Ornontowice
II miejsce: Dominik Konieczny – SP Pielgrzymowice
II miejsce: Rozalia Woźny – SP Pielgrzymowice

W kategorii „pieśniczka”:
I miejsce: Małgorzata Chmiel – SP Kończyce Małe
II miejsce: Katarzyna Piwko – PG3 Pielgrzymowice
II miejsce: Klaudia Ulbrich i Mateusz Buszka – ZSP Ornontowice
III miejsce: Kamila Czyż – SP Pielgrzymowice
Wyróżnienie: Nadina Franke i Tomasz Kolbusz – ZSP Rydułtowy
Wyróżnienie: Hanna Skorupka – SP Pielgrzymowice

Przesłuchania uczestników konkursu zakończył gościnny występ uczniów czeskiej szkoły w Karwinie.
Nagrody i dyplomy wręczone zostały przez przedstawicieli władz powiatu i gminy: wicestarostę Powiatu Pszczyńskiego Krystiana Szostaka i przewodniczącego Rady Gminy Pawłowice Aleksandra Szymurę.

W trakcie przerwy wszyscy mogli obejrzeć wystawę fotografii i historii Szkoły Podstawowej w Pielgrzymowicach.
Ogłoszenie werdyktu jury poprzedził krótki program artystyczny, w którym zaprezentował się pielgrzymowicki zespół śpiewaczy „Niezapominajki”. Głos zabrała również pani Marta Twardzik – „Ślązaczka Roku”. Część artystyczną zakończył tradycyjny występ nauczycieli, którzy tym razem zaprezentowali baśń pt. „Dej se pozór co godosz”, a dopełnieniem całego spotkania był wspólny, śląski obiad: rosół, kluski, modro kapusta i rolada. Organizatorkami całego przedsięwzięcia były Izabela Pilis i Celina Piwko a gośćmi specjalnymi Panie Dyrektor Szkół Podstawowych im. Karola Miarki w Rydułtowach – Ilona Lemiesz i w Olzie – Edyta Cogiel.

Organizatorzy spotkania pragną złożyć gorące podziękowania wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu całego przedsięwzięcia. 

Zdjęcia w naszej Galerii.

   
© Szkoła Podstawowa im. K. Miarki w Pielgrzymowicach