Artykuły

X WIOSENNE SPOTKANIE Z FOLKLOREM 2014r.

Szczegóły

Nagrodzeni22 maja w naszej szkole folklor królował pod różnymi postaciami… Niecodzienną atmosferę stworzyli już przybywający do szkolnej auli uczestnicy spotkania, ubrani w stroje regionalne. O godzinie 9.00 dyrektor szkoły pan Andrzej Pilis oficjalnie rozpoczął X Wiosenne Spotkanie z Folklorem, przywitał obecnych gości i przedstawił tegoroczne jury, w skład którego weszli: pani Gabriela Gwiżdż, oraz panowie: Józef Broda i Grzegorz Pakura. Tradycyjnie uczestnicy wzięli udział w przesłuchaniach konkursowych, które przebiegały w dwóch kategoriach: godka i pieśniczka. W tym roku do konkursu zgłosiły się szkoły podstawowe: z Kończyc Wielkich, Pawłowic (ZSP), Warszowic i Pielgrzymowic. Przedstawicielami gimnazjów byli uczniowie z Zebrzydowic i Pielgrzymowic.

NiezapominajkiPoziom wykonawczy prezentowanych monologów i piosenek był bardzo wyrównany, więc jurorzy z niemałym trudem musieli zmierzyć się z zadaniem wyłonienia zwycięzców. Przed ogłoszeniem werdyktu uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzenia wystawy prezentującej rękodzieło artystyczne mieszkańców Pielgrzymowic. Swoje prace zaprezentowali: Hildegarda Bazgier, Janian Lazar, Jan Kieloch, Wanda Rugieł, Eugenia Herman, Regina Piechaczek, Maria Kondziołka, Lucyna Dziadek.  Za udostępnienie swoich prac serdecznie dziękujemy. Kolejnym punktem programu był występ zespołu „Niezapominajki”, który niezmiennie od dziesięciu lat towarzyszy Wiosennym Spotkaniom z Folklorem. Po ich występie czas oczekiwania na werdykt jury wypełnił popis zespołu 2+3, którego występ nagrodzono gromkimi brawami. Nie zawiedli w tym roku również nauczyciele, którzy pojawili się na scenie w kolejnej baśni zaprezentowanej w gwarze śląskiej. Tym razem widownia z zaciekawieniem oglądała baśń „O rybaku i złotej rybce”. Tytułowego rybaka zagrał dyrektor Andrzej Pilis, jego przepadzitą żoną była Barbara Bazgier – Woźny, w postać złotej rybki wcieliła się Izabela Pilis, a narratorem przedstawienia była Celina Piwko. Po gromkich śmiechach publiczności nadszedł czas na chwilę refleksji i zadumy, bo głos zabrała pan Józef Broda, którego znamy już z kilku spotkań w naszej szkole, jednak każdorazowo wszyscy – dorośli i uczniowie z zaciekawieniem słuchają – to była prawdziwa uczta duchowa. Wreszcie nadszedł oczekiwany czas ogłoszenia wyników przesłuchań konkursowych. Oto werdykt jurorów:

Kategoria „godka”

I miejsce – Rozalia Woźny – SP Pielgrzymowice

II miejsce – Dominik Konieczny – SP Pielgrzymowice

III miejsce – Julia Gałuszka i Marcin Szostok – PG Zebrzydowice

Wyróżnienie: Iwona Kiedroń (PG Zebrzydowice) i Justyna Staniek (SP Kończyce Wielkie)

Kategoria „pieśniczka”

GRAND PRIX – Marta i Natalia Wawrzyczek wraz z zespołem instrumentalnym (nagroda ufundowana przez GOK w Pawłowicach)

I miejsce – Patrycja Kowalska i Joanna Sprownik – PG3 Pielgrzymowice

II miejsce – Piotr Lenkowiec – PG3 Pielgrzymowice

III miejsce – Daria Galisz – PG3 Pielgrzymowice

Wyróżnienie: Katarzyna Piwko – SP Pielgrzymowice oraz zespół Wielkokończnie – Malicy.

Nagrody wręczone zostały przez przedstawicieli władz powiatowych i gminnych: zastępca wójta gminy Pawłowice pan Marek Lucjan oraz wicestarosta powiatu pszczyńskiego pan Grzegorz Nogły.

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy udanych występów.

J Broda gra na lisciu   dwa plus trzy

Koordynatorki X Wiosennego Spotkania z Folklorem – Izabela Pilis i Celina Piwko bardzo serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu i przeprowadzeniu tegorocznej imprezy, a w szczególności dyrektorowi Andrzejowi Pilisowi, Barbarze Bazgier – Woźny, Annie Borucie, Małgorzacie Dziendziel, Agacie Dziendziel, Ewelinie Adamek, Annie Adamek,  Marcie Holeksie oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali działania organizacyjne.

   
© Szkoła Podstawowa im. K. Miarki w Pielgrzymowicach