Artykuły

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU COMENIUS ECO&ART

Szczegóły

Spotkanie z Burmistrzem SzendroW październiku 2012 roku Szkoła Podstawowa w Pielgrzymowicach rozpoczęła realizację drugiego z kolei projektu Comenius. Wtedy to odbyło się pierwsze spotkanie w węgierskiej szkole w Szendrö. Szkoła ta była głównym koordynatorem projektu. W dniach 12 – 16 maja delegacje wszystkich szkół partnerskich: z Węgier, Niemiec, Włoch, Turcji i Polski wzięły udział w spotkaniu podsumowującym i kończącym projekt, a spotkanie po raz drugi miało miejsce na Węgrzech.

Przedstawicielami Szkoły Podstawowej w Pielgrzymowicach byli nauczyciele: Izabela Pilis, Andrzej Pilis i Celina Piwko, a uczniów reprezentowała grupa siedmiu piątoklasistek: Oliwia Cepiel, Joanna Bułka, Kamila Czyż, Agata Herman, Kinga Wisniewska, Amelia Serówka i Emilia Walaszek.Budapeszt Parlament i Tureccy partnerzy 2 Dziewczęta zasłużyły sobie na wyjazd różnorodnymi działaniami. Wyjazd na Węgry poprzedzony był licznymi konkursami i zadaniami do wykonania. Uczennice brały udział w konkursie literackim i plastycznym „Ziemia – bezcenna planeta”, czynnie udzielały się w akcjach ekologicznych, tworzyły prezentacje multimedialne. Jednym z zadań projektu było również stworzenie filmu, w którym ukazano bezcenne elementy przyrody, kultury, folkloru naszego regionu i kraju, zaprojektowane zostały też pocztówki ukazujące atrakcyjne przyrodniczo miejsca Pielgrzymowic.

 

Spotkanie rozpoczęło się w Budapeszcie, gdzie niezapomnianą atrakcją był rejs statkiem po Dunaju i możliwość obserwowania zabytków stolicy z zupełnie innej perspektywy. Podczas pięciu wspólnie spędzonych dni na Węgrzech wszyscy uczestnicy spotkania uświadomili sobie wiele, wiele korzyści wynikających ze wspólnie podejmowanych działań, rozmów, czasu spędzonego w innych, niż sala lekcyjna warunkach. Kontakty międzynarodowe dają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin nauki. Pozwalają spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy, uświadamiają, że różnorodność nie musi dzielić, może być elementem łączącym i uzupełniającym wspólne działania. Nieoceniona jest również szansa doskonalenia swoich kompetencji językowych, o czym przekonały się uczennice odważnie próbujące swoich umiejętności w zakresie języka angielskiego. Jednym z punktów programu pobytu w węgierskiej szkole był udział w międzynarodowym konkursie o tematyce ekologicznej, wszystkie instrukcje przekazywane były w języku angielskim i z niewielką pomocą nauczycieli dziewczęta poradziły sobie z wszystkimi zadaniami bardzo dobrze, a w nagrodę otrzymały przepyszny tort, którym podzieliły się z wszystkimi uczestnikami spotkania. Elementem łączącym grupy z wszystkich szkół partnerskich okazała się również nasza śląska piosenka: „Karliku, Karliku…”, którą dziewczęta zaśpiewały nawet podczas spotkania z władzami miasta Szendrö, a podczas wspólnych spotkań refren śpiewali Włosi, Węgrzy, Turcy i Niemcy.
„Wyjazd ten, mimo czasem niesprzyjającej pogody, zaliczam do bardzo udanych. Oprócz możliwości zwiedzenia wielu ciekawych, węgierskich atrakcji poznałam nowych, bardzo otwartych i przyjaźnie nastawionych ludzi. W piątek, na zakończenie spotkania, było nam smutno, bo musieliśmy się wszyscy pożegnać, ale mamy nadzieję, że być może się jeszcze kiedyś spotkamy…” – tak podsumowuje pobyt na Węgrzech i cały udział w projekcie Comenius Joanna Bułka, uczennica klasy Va.

Budapeszt Parlament i Tureccy partnerzy

 

 

Z nagrodami po konkursie wiedzy ekologicznej

 

 

   
© Szkoła Podstawowa im. K. Miarki w Pielgrzymowicach