Artykuły

Pielgrzymowicka ogólnopolska kampania społeczna „Słowa Krzywdzą” w Warszawie

poks slowa krzywdza 2 20190818 1857074177Projekt ogólnopolskiej kampanii społecznej „Słowa Krzywdzą” realizowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach zyskał popularność, jakiej nikt nie przewidywał. Gdy w sierpniu 2018 roku grupa uczniów w ramach programu Mądrzy Cyfrowi planowała działania projektowe, nikt z nich nie spodziewał się takiego rozgłosu.

Wszystkie działania wypracowane zostały metodą Design Thinking, a następnie w ciągu całego roku sukcesywnie  były wprowadzane w życie. Uczniowie zrealizowali szereg działań online -  głównym ich zadaniem projektowym było prowadzenie kampanii społecznej online, jednocześnie jednak przenosząc elementy kampanii na działania offline, co okazało się największym wyzwaniem, ponieważ problem obrażania, plotkowania i hejtowania jest sprawą dotykającą nie tylko  dzieci i  młodzież, ale także dorosłych. Uczniom udało się zorganizować dwa stragany „nie oceniaj mnie po wyglądzie” dla społeczności szkolnej w lutym oraz dla społeczności lokalnej w czerwcu. Zorganizowali konkurs plastyczny dla uczniów szkoły oraz zainspirowali  kilkaset szkół w całej Polsce do podjęcia działań mających na celu zwrócenie uwagi na istniejący problem.

Działania pielgrzymowickiej grupy projektowej  zostały dostrzeżone i docenione. Uczniowie zostali zaproszeni do Warszawy, najpierw na prezentację projektów grantowych w programie Edukacja Inspiracja 26 kwietnia, później w maju zostali zaproszeni do radia RDC w Warszawie (https://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-slowa-krzywdza/)  oraz na konferencję ogólnopolską Digital Youth Forum, gdzie jako najmłodsi prelegenci mogli opowiedzieć o swojej kampanii i podzielić się doświadczeniem z dużej sceny w Centrum Nauki Kopernik, a także u boku Marcina Mellera i Anny - Dziewit –Meller wziąć udział w debacie programu Mądrzy Cyfrowi na Stadionie Narodowym.

Zachęcamy do zapoznania się z wystąpieniem uczniów z Pielgrzymowic. To wielki sukces. Gratulujemy im odwagi i przełamywania własnych barier.

Zapraszamy także do odwiedzenia fanpejdża kampanii: https://www.facebook.com/slowakrzywdza/

  • poks-slowa-krzywdza-1
  • Odsłon: 51
  • poks-slowa-krzywdza-2
  • Odsłon: 57
  • poks-slowa-krzywdza-3
  • Odsłon: 53
  • poks-slowa-krzywdza-4
  • Odsłon: 43