Artykuły

Kampania Społeczna #SŁOWAKRZYWDZĄ - projekt uczniów naszej szkoły

slowa krzywdzaW dobie ostatnich, trudnych dla naszego kraju wydarzeń, kampania społeczna #słowakrzywdzą prowadzona przez naszych uczniów od września 2018 roku, nabrała innego wymiaru. W ostatnich dniach słychać o działaniach ósmoklasistów z Pielgrzymowic w całej Polsce. Uczniowie w listopadzie nagrali spot, który skłonił do refleksji wielu dorosłych, jak również młodych ludzi. W wielu szkołach w Polsce uczniowie wspólnie z nauczycielami zaczęli rozmawiać na trudne i ważne dla nich tematy związane z językiem nienawiści. Dlaczego trudne? Ponieważ dotyczą każdego z nas. Mowa nienawiści zaczyna się od niewinnych przezwisk, plotkowania, złośliwych żartów, czy też obgadywania.

 

Kampanię wspierają znani aktorzy, politycy, publicyści: Bartłomiej Topa, Przemysław Sadowski, Magda Umer, Cezary Łazarewicz, czy też Rzecznik Praw Dziecka IV i V kadencji pan Marek Michalak. Kampania została także objęta patronatem Lidera Cyfryzacji Grzegorza Zajączkowskiego, Młodzieżowej Rady Gminy Pawłowice, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacji Design for Change Polska.

Spot został wyświetlony podczas obrad Okrągłego Stołu u Rzecznika Praw Obywatelskich pana Adama Bodnara.

Natomiast 17 stycznia fragment spotu pojawił się w wieczornym wydaniu programu Fakty TVN. To jednak nie koniec akcji, które zaplanowali uczniowie. To dopiero początek uświadamiania ludziom, że każde wypowiedziane słowo ma znaczenie i może być początkiem czegoś naprawdę złego. Już w pierwszych dniach lutego, między innymi w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, uczniowie zrealizują kolejny etap kampanii,  wspaniałą inicjatywę - “Nie oceniaj ludzi po okładce”. Te wszystkie działania uczniowie mogą zrealizować, dzięki grantowi uzyskanemu z programu „Edukacja Inspiracja” realizowanego przez Fundację Szkoła z Klasą i Fundację im. Stefana Czerneckiego.