Artykuły

Matematyka inaczej - mPotęga “Matematyka - lubię to!”

m fundacjaCel, który został założony i osiągnięty podczas realizacji projektu Matematyka inaczej, to przekonanie uczniów, że matematyka jest naprawdę fajna i potrzebna.

Od września do maja uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej w Pielgrzymowicach uczestniczyli w nietypowych zajęciach matematycznych. Wszystkie działania odbyły się w ramach realizacji projektu “Matematyka inaczej” napisanego przez panią Agatę Dziendziel, nauczycielkę matematyki, która zgłosiła projekt na konkurs grantowy mPotęga.

 

Mistrzowie Tabliczki Mnożenia (turniej matematyczno - sportowy) -  akcja skierowana do czwartoklasistów i ich rodziców, rozpoczęła matematyczną przygodę uczniów. Niesamowitym przeżyciem dla czwartoklasistów było wzięcie udziału w konkursie wraz ze swoimi rodzicami. Wspólne rozwiązywanie zadań matematycznych i pokonywanie przeszkód sportowych, to świetna integracja i fantastyczna nauka przez zabawę.

Matematyka jest wszędzie. To udowodnili uczestnicy konkursu Matematyczny, rodzinny spacer fotograficzny. Nadesłane na konkurs fotografie przedstawiały różne oblicza matematyki. Nadanie matematycznego tytułu zdjęciom, było ważnym elementem konkursu.

Moja ulubiona liczba, to kolejna propozycja konkursowa dla uczniów, którzy plastycznie przedstawili ulubioną liczbę oraz ułożyli zadania tekstowe, których rozwiązaniem była ta właśnie liczba.

W obu konkursach licznie wzięli udział uczniowie naszej szkoły oraz  SP nr 1 w Pawłowicach.

Powstała galeria dzieł młodych matematyków. Uczniowie zaproszeni wraz z rodzicami odebrali dyplomy oraz nagrody rzeczowe podczas uroczystego spotkania podsumowującego projekt, które odbyło się 11 grudnia 2018 r.

 

Szkoła w liczbach, Matematyka w moim zawodzie, Pieczemy świąteczne ciasteczka - w tych zajęciach wzięli udział uczniowie klas piątych i szóstych.

Mierzenie szkolnych pomieszczeń i przedmiotów, opracowywanie danych, zbieranie informacji statystycznych, tak właśnie można doświadczyć matematyki praktycznie. Podczas popołudniowych zajęć 20 osobowa grupa szóstoklasistów stworzyła prace, które przedstawiły naszą szkołę w liczbach.

Czy matematyka potrzebna jest nam w dorosłym życiu? O to uczniowie naszej szkoły zapytali swoich rodziców i krewnych przeprowadzając wywiady na temat “Matematyka w moim zawodzie”. Następnie uczennice klas szóstych uczestniczyły w zajęciach, na których opracowały dane pracując w Dokumentach Google. Poznały źródła internetowe, z których można pobierać materiały na wolnych licencjach, nauczyły się obsługi programu Canva - służącego do tworzenia grafik i prezentacji.

Czy matematyka może pachnieć i pysznie smakować? Jasne, że tak. Tego dowiedli uczniowie klasy piątej, którzy tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w szkolnej stołówce samodzielnie przygotowali ciasto według przepisu, a następnie upiekli ciasteczka i je udekorowali. Ułamki, zamiana jednostek masy, ważenie i przygotowywanie odpowiednich proporcji składników, to właśnie matematyczna strona tej fantastycznej akcji.

Matematyka przez zabawę? W naszej szkole dzięki grantowi mPotęga powstał Kącik matematyczny. Można tam rozwiązywać sudoku, zmierzyć się z Kostkami Rubika, pograć w logiczne gry oraz matematyczne kalambury.

 

Sądzę, że wszelkie działania, które spowodują u dzieci wzrost zainteresowania nauką, są warte zorganizowania. Jako pasjonatka nauczania matematyki wiem, że różne, nowe aktywności są potrzebne uczniom, aby budzić w nich kreatywność i poczucie sensu uczenia się.

  • mpotega - podsumowanie-1
  • Odsłon: 102
  • mpotega - podsumowanie-2
  • Odsłon: 96
  • mpotega - podsumowanie-3
  • Odsłon: 94
  • mpotega - podsumowanie-4
  • Odsłon: 109

Agata Dziendziel - autorka i koordynatorka projektu Matematyka inaczej (mPotęga)