XIX Wiosenne Spotkanie z Folklorem
Szczegóły- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 07 czerwiec 2024 08:18
- Lucjan Lukaszczyk
- Odsłony: 266
„Nic nas tak nie cieszy, nic nas tak nie cieszy jak dzisiejsze spotkanie…” – zabrzmiała znowu w murach naszej szkoły tradycyjna przyśpiewka w wykonaniu zaproszonych gości i uczestników, w tym roku już XIX Wiosennego Spotkania z Folklorem, które odbyło się 6 czerwca 2024r.
A powodów, by się cieszyć było wiele. Przede wszystkim z wielką radością przywitaliśmy przybyłych do szkolnej auli gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele zarządu powiatu, gminy oraz pielgrzymowickich stowarzyszeń i organizacji. Zaszczycił nas swoją obecnością również dyrektor czeskiej szkoły w Karwinie. Na widowni zasiedli również uczestnicy konkursu – uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Rydułtowach, Warszowicach, Pielgrzymowicach oraz reprezentanci GOK w Pawłowicach.
Za stołem jurorów zasiedli znawcy i miłośnicy folkloru Prof. Daniel Kadłubiec, Grzegorz Pakura i Agnieszka Kieloch, którzy oceniali uczestników w dwóch kategoriach konkursu: godka i pieśniczka. Po powitaniu wszystkich zebranych rozpoczęła się część konkursowa, w której znalazło się 8 monologów wykonanych w gwarze śląskiej oraz 7 pieśni wykonanych solo, w duecie lub przez zespół wokalny.
Trudne zadanie wyłonienia zwycięzców zakończyło się takim oto werdyktem jury:
Kategoria „godka”:
I miejsce - Michał Sajdok – SP Pielgrzymowice, Hania Staniek – SP Pielgrzymowice,
II miejsce – Oliwia Smołka- SP Rydułtowy
Wyróżnienia: Malwina Dziewirz – SP Warszowice, Justyna Godziek – SP Warszowice, Emilia Bednarczyk – SP Pielgrzymowice, Wojciech Gaszczyk – SP Pielgrzymowice, Natalia Otręba – SP Warszowice
Kategoria „pieśniczka”
I miejsce - Nikola Dziadek – SP Pielgrzymowice
II miejsce – Hanna Rączka – GOK Pawłowice; Hanna Rączka/Antoni Zdziebło GOK Pawłowice
Wyróżnienie: Zespół wokalny SP Rydułtowy; Zespół wokalny SP Pielgrzymowice, Karol Szczypka SP Pielgrzymowice; Zofia Łysek/Wiktoria Gaszczyk SP Pielgrzymowice
W drugiej części spotkania wystąpili: miejscowy Zespół Śpiewaczy „Pielgrzymowianie”, uczniowie czeskiej szkoły w Karwinie oraz pan profesor Daniel Kadłubiec. Ostatnim punktem części artystycznej był, tradycyjnie, występ naszych nauczycieli w przedstawieniu gwarowym „Łopowieści z Narnii. Lew, heksa i stary szrank”, w którym zaprezentowany został fragment lektury szkolnej. Wszystkim uczestnikom, ich opiekunom, przybyłym gościom oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom naszej szkoły zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie XIX Wiosennego Spotkania z Folklorem z całego serca DZIĘKUJEMY. Bez Was nie byłoby tego dnia.
Na XX Wiosenne Spotkanie z Folklorem zapraszamy już dzisiaj. Do zobaczenia za rok!
Celina Piwko