Lato bez komarów?

Szczegóły

budka1Gmina Pawłowice kupiła 220 drewnianych domków lęgowych do samodzielnego złożenia.

Trafią one do uczniów i uczennic klas czwartych szkół podstawowych. Każde dziecko zabierze budkę do domu, złoży ją w jedną całość korzystając z załączonej instrukcji (być może również pomocy rodzica) i zamontuje na drzewie. Z budek lęgowych będą korzystać wróble, mazurki, pleszki czy sikorki. Zakładając gniazdo i wychowując młode, oczyszczą powietrze z niezbyt lubianych przez ludzi owadów, przede wszystkim komarów. Tylko jedna sikorka w okresie lęgowym jest w stanie zutylizować aż 75 kg tych krwiopijców. Jest więc naturalną bronią w walce z komarami w sezonie letnim. Wszystkie domki są wykonane według zaleceń ornitologicznych i mają pozytywną opinię Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dla uczniów wykonanie budki lęgowej będzie szansą na zdobycie wiedzy zarówno z dziedziny przyrody, jak i zajęć technicznych.

Pierwszą samodzielną próbę skręcenia domku podjął Leon, uczeń klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 1 w Pawłowicach. W zadaniu pomagał mu pracownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Efekty ich pracy można zobaczyć na filmie.  

https://www.youtube.com/watch?v=MJA7ucJcQHU&t=111s

Autor: Urząd Gminy Pawłowice

Budki odebrać można w terminie 8-12 marca na portierni wejścia obok sali gimnastycznej.
Po odebraniu budki stają się własnością uczniów, mają zostać zmontowane w ramach zajęć technicznych, a wiadomości o ptakach uczniowie uzyskają na lekcjach przyrody.

   
© Szkoła Podstawowa im. K. Miarki w Pielgrzymowicach