„Osobliwości świata fizyki”

Szczegóły

25 września nasza szkoła wzięła udział w wykładach organizowanych przez Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe. Ponieważ, w tym roku, uczniowie nie mogli pojechać osobiście do Katowic, więc Uniwersytet Śląski przybył do nas ze swoimi wykładami w formie online.

Seans, w którym wzięli udział uczniowie klas VI do VIII, składał się z dwóch wykładów emitowanych za pośrednictwem portalu YouTube. Uczniowie przekonali się jak ważna jest równowaga i jak bardzo zależy od niej nasze funkcjonowanie. Poznali zasady projektowania budowli, które zdają się przeczyć prawom grawitacji. Eksperymenty, wykonane przez małych inżynierów, pokazały jak zrobić coś na pozór niemożliwego. Dlaczego kula ziemska wiruje i jest spłaszczona? Dlaczego cyklony na północy wirują przeciwnie do ruchu wskazówek zegara? Na te i wiele innych pytań poznaliśmy odpowiedź podczas piątkowych wykładów. No i piątek… Skąd wiadomo, że Piątek to akurat środek Polski?  Oczywiście z geografii… ale teraz już wiemy jak go precyzyjnie wyznaczyć znając prawa fizyki.

Jeśli czyjaś ciekawość nie została zaspokojona podczas wykładów, można było zadawać pytania naukowcom Uniwersytetu Śląskiego bezpośrednio podczas dyskusji na platformie Zoom.

20200925 110110  20200925 110946

   
© Szkoła Podstawowa im. K. Miarki w Pielgrzymowicach